Claude Sonnet 5
Anthropic:n agenttisin Sonnet, julkaistu 30. kesäkuuta 2026 – lähes Opus-tason laatu koodauksessa ja agenttityössä Sonnet-tason kustannuksilla, mukautuva ajattelu oletuksena ja ensimmäinen Sonnet, joka tukee xhigh-ponnistelua.
1M tokens · Text / Vision / Code · Prompt cache
Claude Sonnet 5 on Anthropic:n agenttisin Sonnet-malli, joka saavuttaa aiemmin Opus-tason laadun koodauksessa ja agenttityössä Sonnet-tason kustannuksilla. Se voi suunnitella, ohjata työkaluja, kuten selaimia ja terminaaleja, ja toimia itsenäisesti tasolla, johon vain suuremmat Opus-luokan mallit pystyivät aiemmin. Se sijoittuu Claude 5 -malliston keskelle – Haiku 4.5:n yläpuolelle, Opus 4.8:n alapuolelle ja selvästi premium-luokan Fable 5:n alapuolelle.
Mikä on Claude Sonnet 5?
Julkaistu 30. kesäkuuta 2026
Claude Sonnet 5 julkaistiin 30. kesäkuuta 2026 Anthropic:n agenttisimpana Sonnetina tähän mennessä, 21 päivää Fable 5:n jälkeen. Sen suurimmat edut Sonnet 4.6:een verrattuna ovat koodauksessa ja agenttityössä – se saavuttaa lähes Opus-tason laadun pysyen Sonnet-tason kustannuksissa, mikä tekee siitä luonnollisen oletuksen useimmille agenttisilmukoille.
API-pinta vastaa Opus-tasoa. Adaptiivinen ajattelu on oletuksena päällä (thinking-kentän pois jättäminen suorittaa adaptiivisen, kun Sonnet 4.6 suoritti ajattelun pois päältä), manuaalinen budget_tokens on poistettu, ja ei-oletusarvoiset näytteenottoparametrit hylätään. Sonnet 5 on ensimmäinen Sonnet-tason malli, joka tukee xhigh-vaivannäön tasoa, low:n, medium:n, high:n ja max:n rinnalla.
Sonnet 5 käyttää uutta tokenisoijaa, joka tuottaa noin 1,0–1,35 kertaa enemmän tokeneita samasta tekstistä kuin Sonnet 4.6, joten 1M konteksti-ikkuna sisältää vähemmän tekstiä ja tokenibudjetoidut rajat muuttuvat, vaikka tokenikohtainen hinta pysyy ennallaan. Se on myös ensimmäinen Sonnet-tason malli, jossa on korkearesoluutioinen näkökyky, hyväksyen kuvia jopa 2576 pikseliin asti pidemmällä sivulla.
Mitä Claude Sonnet 5:ssä on huomattavaa
Otsikkoarkkitehtuuri ja ominaisuudet.
Sonnet 5 säilyttää 1M tokenin konteksti-ikkunan ja jopa 128K lähtötokenia. Adaptiivinen ajattelu on oletuksena päällä ja sitä ohjataan vaivalla – low, medium, high, xhigh ja max – ja xhigh:ää suositellaan vaikeimpiin koodaus- ja agenttitehtäviin. Uusi tokenisoija tuottaa ~1,0–1,35 kertaa enemmän tokeneita tekstiä kohden kuin Sonnet 4.6. Korkearesoluutioinen näkö hyväksyy kuvia jopa 2576 pikseliin asti pitkällä sivulla. Avustajaviestin esitäyttöä ei tueta; käytä sen sijaan jäsenneltyjä tulosteita.
Tekniset tiedot yhdellä silmäyksellä
Claude Sonnet 5 vertailuarvot
Myyjän ilmoittamat pisteet. Kolmannen osapuolen seurantatyökalut ilmoittavat eri lukuja samoista vertailuarvoista riippuen tietojoukosta, kontekstiasetuksista ja agentin rakenteesta, joten käsittele otsikkolukuja kokoonpanosta riippuvaisina. Anthropic korostaa vaikeampaa SWE-bench Pro -sarjaa ja Terminal-bench-hyppyä signaaleina, jotka ovat tärkeitä agenttien rakentajille.
Claude Sonnet 5 hinnoittelu
Palveluntarjoajan listahinta, per 1M tokenia.
Miten Claude Sonnet 5 käyttäytyy käytännössä
Havainnoitu käyttäytyminen tuotantoagenttien ajosta.
Lähes Opus-koodaus ja agenttilaatu
Sonnet 5:n suurimmat edut Sonnet 4.6:een verrattuna ovat koodauksessa ja agenttitehtävissä, saavuttaen tason, joka vielä vähän aikaa sitten vaati Opus-luokan malleja. Sen SWE-bench Pro -pisteet ovat lähellä Opus 4.8:n pisteitä alle puolella hinnalla – syy siihen, miksi se on uusi oletus useimmissa agenttisilmukoissa.
Mukautuva ajattelu oletuksena päällä
thinking-kentän pois jättäminen suorittaa nyt adaptiivisen ajattelun, kun Sonnet 4.6 suoritti ajattelun pois päältä. Sonnet 5 kalibroi ajattelun kulutuksen tehtävän monimutkaisuuden mukaan ja on ensimmäinen Sonnet, jossa on xhigh-vaikeustaso – suositeltu asetus vaikeimpiin koodaus- ja agenttitehtäviin.
Agenttisempi työkalujen käyttö
Sonnet 5 tarttuu työkaluihin ja suorittaa itsetarkistussilmukoita helpommin kuin Sonnet 4.6 oletuksena, ja tarjoaa laadukkaampia edistymispäivityksiä pitkien agenttijäljitysten aikana. Nosta vaiva high:ään tai xhigh:ään, kun haluat vielä enemmän työkalujen käyttöä agenttihaussa ja koodauksessa.
Uusi tokenisaattori – uudelleenperusta budjetit
Sama teksti tuottaa noin 1,0–1,35 kertaa enemmän tokeneita kuin Sonnet 4.6:ssa, joten 1M-ikkunaan mahtuu vähemmän ja tokenibudjetoidut rajat muuttuvat, vaikka tokenikohtainen hinta pysyy ennallaan. Mittaa edustavat kehotteet uudelleen ennen kuin reagoit mihinkään kustannusmuutokseen.
Parhaat agenttitehtävät Claude Sonnet 5:lle
Arkinen agenttisilmukka, joka ennen tarvitsi Opuksen
Useimmat agenttisilmukat – tiedostojen lukeminen, koodin muokkaaminen, työkalujen ohjaaminen, tulosteen tarkistaminen – toimivat lähes Opus-laatuisesti Sonnet 5:llä murto-osalla kustannuksista. Tee siitä oletustyöntekijä ja ylennä vain vaikeimmat suunnitteluvaiheet Opus 4.8:aan tai Fable 5:een.
Terminaaliohjattu koodausagentti
Terminal-benchin hyppy ~76 %:iin (Sonnet 4.6:n ~55 %:sta) on agenttirakentajien pääotsikko. Käytä Sonnet 5:tä xhigh-vaivalla autonomiseen, terminaalipainotteiseen koodaukseen, jossa kellonajan kustannukset ovat tärkeitä.
Milloin ohittaa Claude Sonnet 5
Ohita Sonnet 5 kaikkein vaikeimmissa päättelytehtävissä tai pisimmissä autonomisissa ajoissa, joissa Opus 4.8 tai Fable 5 ovat selvästi edellä, ja viivekriittisessä chatissa, jossa halvempi malli, kuten Kimi K2.7 Code, on nopeampi. Huomaa, että uusi tokenisoija tuottaa enemmän tokeneita samasta tekstistä kuin Sonnet 4.6, joten tarkista kaikki tiukat tokenibudjetit uudelleen ennen kuin oletat kustannusten olevan samat.
Claude Sonnet 5 vs. muut mallit
Claude Sonnet 5 vs Claude Sonnet 4.6
Sonnet 5 on merkittävä päivitys koodaukseen ja agenttityöhön – lähes Opus-tasoista laatua, jossa 4.6 oli askeleen jäljessä, ja suuri Terminal-bench-hyppy. Kompromissit: adaptiivinen ajattelu on nyt oletuksena päällä (4.6 käytti ajattelua pois päältä), ja uusi tokenisoija tuottaa ~1.0–1.35 kertaa enemmän tokeneita samasta tekstistä, joten tokenibudjetit on määritettävä uudelleen. Siirrä uudet agentit Sonnet 5:een; pidä 4.6 kiinnitettynä vain, jos olet validoinut sen suhteen.
Claude Sonnet 5 vs GPT-5.4 Mini
Molemmat ovat tasapainoisia keskitason valintoja. Sonnet 5 on edellä agenttisessa koodauksessa ja pitkän kontekstin muistissa; GPT-5.4 Mini kilpailee raa'alla tokenihinnalla. Okou:ssä valinta on työkuormakohtainen reitityspäätös eikä lukitus.
Lopputulos: pitäisikö sinun käyttää Claude Sonnet 5:ää?
Uusi oletus useimmille Claude 5 -perheen agenteille. Lähes Opus-koodaus ja agenttilaatu Sonnet-kustannuksilla tekevät siitä työjuhdan, jota käytät kaikkialla – ylennä Opus 4.8:aan tai Fable 5:een vain vaikeimpaan päättelyyn ja pidä halvempi taso viivekriittiseen keskusteluun.
Usein kysytyt kysymykset
Milloin Claude Sonnet 5 julkaistiin?
Anthropic julkaisi Sonnet 5:n 30. kesäkuuta 2026, 21 päivää Fable 5:n jälkeen. Se on saatavilla Okou:ssä tänään (mallitunnus claude-sonnet-5).
Miten Sonnet 5:n ajattelu eroaa Sonnet 4.6:sta?
Mukautuva ajattelu on oletuksena päällä – thinking-kentän pois jättäminen suorittaa nyt mukautuvan, kun Sonnet 4.6 suoritti ajattelun pois päältä. Manuaalinen budget_tokens on poistettu; hallitse syvyyttä vaivaparametrilla. Sonnet 5 on myös ensimmäinen Sonnet, jossa on xhigh-vaivannäkö.
Miksi tokenien määräni kasvoi siirryttyäni Sonnet 5:een?
Sonnet 5 käyttää uutta tokenisoijaa, joka tuottaa noin 1,0–1,35 kertaa enemmän tokeneita samasta tekstistä kuin Sonnet 4.6. Tokenikohtainen hinta on ennallaan, mutta todelliset tehtäväkohtaiset kustannukset ja kontekstin käyttö voivat olla korkeammat – mittaa edustavat kehotteet uudelleen ennen reagointia.
Tukeeko Sonnet 5 korkearesoluutioisia kuvia?
Kyllä. Sonnet 5 on ensimmäinen Sonnet-tason malli, jossa on korkearesoluutioinen näkö, joka hyväksyy kuvia jopa 2576 pikseliin asti pitkällä sivulla – hyödyllinen kuvakaappauksille, kaavioille ja dokumenttien ymmärtämiselle.
Vaihtoehdot
Käyttäen Claude Sonnet 5:ää Okou:ssä
Kaksi tapaa käyttää Claude Sonnet 5:ää Okou:ssä
Okou tukee Claude Sonnet 5:ää sisäänrakennettuna mallina, joka laskutetaan Okou-krediiteillä, ja omalla Anthropic API key:llä. Sisäänrakennettu polku käyttää Okou Managed -reititystä ja alla selitettyä hintatasoa; oma polku laskuttaa sinua suoraan ylävirran toimittajalta ja ohittaa Okou-krediittimuunnoksen kokonaan.
Okou:n suositus
Okou sijoittaa Claude Sonnet 5:n ydinkäyttäjäagenttimalliksi orkestrointiin, koodin koskettamiseen ja muihin vaiheisiin, joissa väärä vastaus on kallista.
Krediitit ja $$-hintataso
Okou hinnoittelee jokaisen sisäänrakennetun mallin nelivaiheisella krediittiasteikolla – $, $$, $$$, $$$$ – joka näkyy merkkinä mallinvalitsimessa ja price tier-rivillä zero model ls:ssä. Claude Sonnet 5 sijaitsee $$:ssä. Tämä taso on se, mitä käytät Okou-krediittisaldostasi; yllä olevassa taulukossa oleva myyjän listahinta on se, mitä ylävirran toimittaja veloittaa ennen kuin Okou muuntaa sen krediiteiksi.
Saatavilla Okou:ssä June 30, 2026:stä lähtien.

